Olipa kerran romantiikkaa

American Ballet Theatre -teatterin tanssijat James Whitesiden New American Romance-teoksessa. Kuva: J: Erin Baiano, kohteliaisuus Vail Dance Festivalilta.

Oletko koskaan miettinyt, miten koreografit valitsevat nimensä? Nähtyäni James Whitesiden New American Romance -teoksen American Ballet Theatre -teatterin syyskauden viimeisenä päivänä entisessä New York State Theaterissa vietin jonkin aikaa pohdiskellen tätä. Kahdeksan hengen näyttelijäkaartin viidellä naisella on yllään tummansiniset, pyörteiset, nilkkapituiset tutut (Primadonnan toimittamat). Musiikki, johon Whiteside on säveltänyt balettinsa, Claude Debussyn Suite Bergamesque, on sävelletty noin vuonna 1890, ja sen kolmas osa, “Claire de Lune”, on niin kuuluisa, että jos sen mainitsee jollekulle, tämä saattaa alkaa hyräillä sen alkusointuja. Debussy sai inspiraationsa vuonna 1896 kuolleen Paul Verlainen samannimisestä runosta. Se alkaa:

Sielusi on valittu maisema
Missä viehättävät naamiaiset ja tanssijat kulkevat,
Soittavat luuttua ja tanssivat, ja melkein
Surullisia fantastisten valeasujensa alla.

Jos luuttu ja fantastiset naamiaisasut jätetään pois eikä “naamiaisia” oteta liian kirjaimellisesti, jäävät melkein surulliset tanssijat ja sielu maisemaksi ja . . ..

Lopetan nyt leikkimisen.

Pianisti Jacek Mysinski soittaa Debussyn musiikin neljä osaa, ja Whiteside, seuran päätanssija ja monipuolinen koreografi, siirtää klassisen baletin piirteitä hieman ja mielikuvituksellisesti säestyksen tunnelmiin sopiviksi. Catherine Hurlin ja Aran Bell, jotka johtavat muuta näyttelijäkaartia ensimmäisessä liikkeessä, elehtivät kaihoisasti toisiaan kohti. Mies keikistelee tytölle. Erilaiset muut naiset (Isadora Loyola, Devon Teuscher, Katherine Williams ja Stephanie Williams) lentävät ohi. Hurlin, raapustin muistiinpanoihini, oli “nainen, jonka kanssa voi pelleillä”.

Kaikki kahdeksan tanssijaa esiintyvät viimeisessä osassa. Kolme naisista ravistelee olkapäitään musiikin staccatoarpeggioihin sopivasti. Kaikki viisi heistä häipyvät. Kolmella miehellä on hetki aikaa erottua. Whiteside onnistuu tässä kaikessa loistavasti, vaikka minulla onkin muutama huomautus. Koreografia vihjaa tunteisiin ja sosiaalisiin käytöstapoihin, mutta miksi miehen on nostettava nainen korkealle, kun hänen hameensa tekee hänestä herra Tutu Headin – varsinkin jos hän aikoo laskea naisen pian alas? Ihmettelen myös, miksi tämän kaltaisessa uudessa ja kekseliäässä baletissa (se sai ensi-iltansa Vailin festivaalilla viime heinäkuussa) tanssijat, jotka poistuvat näyttämöltä, eivät voi kertoa, että heillä on syy poistumiseensa ja että heillä on myös syy ilmestyä takaisin.

Vasemmalta vasemmalle: Stephanie Williams, Katherine Williams ja Isadora Loyola James Whitesiden New American Romance-teoksessa. Kuva: J: Erin Baiano, kohteliaisuus Vail Dance Festival.

Whitesiden toinen osa on trio K. Williamsille, jota tukevat Loyola ja S. Williams. He pitävät toisiaan kädestä kiinni ja poseeraavat pointeilla, varsin flirttailevasti, mutta myös hyppivät useita kertoja peräkkäin. He eivät myöskään pelkää istua lattialla. Brandon Stirling Bakerin valaistus pehmenee ja tummuu kolmannessa osassa, Teuscherin ja Joo Won Ahnin duetossa, joka muuttuu kolmioiksi Calvin Royal III:n ilmestyessä. Toisin sanoen Ahn poistuu lavalta hetkeksi, mutta ilmestyy uudelleen ja polvistuu tarttumaan Teuscherin jalkoihin. Kun Royal pääsee vauhtiin, kaksi muuta istuvat ja katselevat häntä. Sitten Teuscher liittyy hänen seuraansa, ja lopulta Ahn sulautuu näiden kahden joukkoon.

Hee Seo ja seikkailijat Jessica Langin Garden Blue-teoksessa. Kuva: Rosalie O’Connor.

Jessica Langin viime lokakuussa New Yorkissa ensi-iltansa saanut Garden Blue on myös sävelletty 1800-luvun musiikkiin: Antonin Dvořákin pianotrion nro 4 e-molli kolme ensimmäistä osaa, joka sattumalta syntyi vuosi Debussyn sviitin jälkeen. Se on merkitty Dumky (monikko Dumka, johdettu sanasta Duma, joka viittaa vangittujen ihmisten lauluihin – sulkeisominaisuus, joka ei ehkä ollut Langin ajattelussa mukana. Musiikista vastaavat Robin Zeh (viulu), Scott Ballantyne (sello) ja Emily Wong (piano).

Hee Seon ja kolmen parin lisäksi baletissa on toinenkin tähti. Se on kuvataiteilija Sarah Crownerin lavastus, jonka yksi teoksista, Sculpture Garden Blue, vaikutti Langin teoksen nimeen ja mahdollisesti joihinkin sen kuvioihin. Crownerin kolme puurakennelmaa ovat saaneet inspiraationsa siivekkäästä siemenkotelosta, joka koteloi vaikkapa vaahteran yksittäisen siemenen ja jonka avulla se voi lentää pois ennen laskeutumistaan. Seon voisi ajatella käyttäytyvän kuin tuo siemen. Hänellä on yllään vihreä-valkoinen univormu, joka yhdistää hänet joihinkin Crownerin maalauksiin ja niihin liittyvään taustaan, ja hän hyppii muiden mukana – välillä johtaen heitä, välillä seuraten. Hän kiinnittyy yhteen kolmesta parista; toisella kertaa kolme miestä lennättävät hänet uuteen paikkaan näyttämöllä.

Skylar Brandt ja Blaine Hoven Jessica Langin Garden Blue-teoksessa. Kuva: M: Rosalie O’Connor.

Pistävän värisiin unitedardeihin pukeutuneet parit ovat Skylar Brandt ja Blaine Hoven (magenta), Catherine Hurlin ja Aran Bell (punainen) sekä Brittany DeGrofft ja Thomas Forster (keltainen). He kallistavat, kääntävät ja järjestävät uudelleen kahta lavasteista; kolmas, yläpuolella roikkuva, pyörii aluksi hitaasti simuloiden ehkä lempeää tuulta. Näistä puurakenteista tulee saarekkeita, joissa parit voivat asua, tai V-kirjaimia, joiden yli tanssija kaartaa parinsa ja keinuttaa tätä hellästi, tai kehto, jossa Seo, tuskin näkyvissä, lepää hetken. Nicole Pearcen valaistus lämmittää tai viilentää tunnelmaa, kun taas Dvořákin musiikki sytyttää toimintaa allegro- ja vivace-kohdillaan ja rauhoittaa sitä andante-kohdillaan.

Muistaakseni kukaan ei poistu näyttämöltä (paitsi ehkä Seo). Usein muut poseeraavat ryhmänä, odottavat ja tuijottavat kaukaisuuteen. Mutta nämä ovat ihmisiä,eivät vain istutuksen ja kasvun symboleja. Kumppanit auttavat toisiaan erilaisiin manöövereihin; he lepäävät, nukkuvat, sovittavat itsensä yhteen. Lang antaa heille kaikille tilaisuuden näyttää toimintakykynsä, halunsa, tanssijoiden hiomisensa. Ja he näyttävät ne.

Devon Teuscher ja Thomas Forster Gemma Bondin teoksessa A Time There Was. Kuva: J: Rosalie O’Connor.

Gemma Bondin A Time There Was sai ensi-iltansa tämän syyskauden aikana, ja – ohjelman viimeisenä ja runsaslukuisimpana teoksena – sitä säesti täysi orkesteri David LaMarchen johdolla. Baletti on sävelletty Benjamin Brittenin vuonna 1974 säveltämään Suite on English Folk Tunes (A Time There Was) -teokseen sekä fugaan ja finaaliin hänen teoksestaan Variations on a Theme of Frank Bridge (1937). Kuten ohjelmassa kerrotaan, Britten sai inspiraationsa Thomas Hardyn runosta vuodelta 1928 ja käytti sen alkusanoja alaotsikkona:

Ennen tietoisuuden syntyä oli aika – kuten arvata saattaa – ja kuten maan todistukset kertovat – ennen tietoisuuden syntyä, / jolloin kaikki meni hyvin.

TheSuite oli Brittenin viimeinen teos; hän oli huonovointinen kirjoittaessaan sitä ja kuoli kaksi vuotta myöhemmin. Sen osioiden otsikoista voi päätellä, että osa musiikista on vauhdikasta ja tikkakasta ja osa kulkee suloisesti ja surullisesti: esimerkiksi “The Bitter Withy” tai “Hunt the Squirrel”.

Bond, joka tanssi Britannian kuninkaallisessa baletissa ennen siirtymistään ABT:hen, on toiminut koreografina vuodesta 2010. A Time There Was on hyvin suuri baletti. Kolme pääparia, kolme hieman toissijaista paria ja kolme kolmatta naista tanssivat sisään ja ulos neljässä lyhyessä jaksossa, joita kehystää koko näyttelijäkaartin avaus (“Cakes and Ale”), ja fuuga ja finaali tuovat kaikki mukaan.

Ehkä juuri siksi, että teos on sävelletty niin moninaisiin musiikillisiin osioihin, voi huomata haukkovansa henkeään seuratakseen sitä. Välillä tekee mieli huutaa “pysähdy hetkeksi”! Tai “laske hänet alas!” Tai “kävele vain muutaman sekunnin ajan!” Tanssijat tulevat ja menevät tai kulkevat ohi, mutta ei ole olemassa mitään yleistä teemaa, joka viittaisi esimerkiksi leikkeihin, joita pelataan, tai toisaalta muodollisten tarjousten esittämiseen ja katoamiseen. Baletin katsomisesta on kuitenkin paljon iloa, muun muassa paljon erinomaista tanssia, jota esittävät Sylvie Roodin puvut, jotka mielestäni viittaavat mielikuvituksellisiin panssareihin.

Voit nauttia Cassandra Trenaryn ja Cory Stearnsin avustamana kolmesta kiireisestä naisesta viininvärisissä asuissa (Lauren Bonfiglio, Hannah Marshall ja Sierra Armstrong). Tai Zimmy Coker ja Gabe Stone Shayer jättävät kollegansa Courtney Shealyn ja Carlos Gonzalezin, joiden kanssa he tukivat Katherine Williamsia ja Tyler Maloneyta “Hankin Booby” -biisissä (älä kysy), liittyäkseen Trenaryn seuraan “Hunt the Squirrelissä”. Voit sympatiseerata Stearnsia yksin Serena Wongin himmeässä valossa, joka venyy surumielisesti ja silkkisesti liikkeisiinsä (“Lord Melbourne”). Se on ennen kuin Thomas Forster, roikkuen, liittyy Carlos Gonzalezin, Maloneyn ja Shayerin seuraan. Kaikki neljä ovat pudonneet lattialle, kun Devon Teuscher saapuu ja Forster voi yhdistyä hänen kanssaan. Stearns ilmestyy muistaakseni uudelleen johdattamaan heidät kaikki pois lavalta.

Isabella Boylston ja James Whiteside Gemma Bondin A Time There Was-teoksessa. Kuva: J: Rosalie O’Connor.

Tilanne rauhoittuu hieman “Fugaa ja finaalia” varten, jossa Isabella Boylstonia ja James Whitesidea katselee ja seuraa seitsemän naista. Vaaleissa asuissaan he saavat sinut kuvittelemaan samanhenkisten sielujen häitä. Ehkä juuri tanssijoiden tietoisuus toisistaan saa tämän osion vaikuttamaan vahvimmalta ja selkeimmältä.

Myöhästyin pyytämästä lippua iltaan, jolla juhlistettiin Herman Cornejon kaksikymmentä vuotta ABT:ssä. Niinpä en nähnyt tätä upeaa ja syvällisesti keskittynyttä esiintyjää tanssimassa sisarensa Erican kanssa tai esittämässä Balanchinen Apolloa tai näkemässä, kuinka Twyla Tharp kunnioitti häntä isäntänä hänen ensi-iltansa A Gathering of Ghosts -teoksessa. Näin hänet vain harjoitusfilmiklipissä tai hidastetussa filmissä, jossa hän tanssi Norma Kamalin Tharpin teosta varten suunnittelemassa poikkeuksellisessa puvussa, tai näin Tharpin hyppäävän hänen syliinsä esiripun aikana. Onnittelen Cornejoa sydämessäni ja toivotan hänelle vielä monia tanssivuosia.

.